Бурштин

Бурштин

Бурштин

За розвіданими запасами бурштину Україна посідає третє місце у світі, поступаючись лише Польщі та Росії.

Проте на законодавчому рівні видобуток бурштину в нашій країні досі не врегульований. Це тільки заохочує бурштинокопачів, а правоохоронці найчастіше не тільки не переймаються проблемою, але й самі беруть участь у нелегальних схемах.

Рівненську, Волинську та Житомирську область, в яких зосереджені основні запаси бурштину, давно називають “Бурштиновою народною республікою”. “БНР” живе за своїми законами і правилами.

За даними НАБУ, кришуванням схем на державному рівні займалися зокрема екснардепи Борислав Розенблат та Максим Поляков. Проте їхню провину досі не доведено.

Економіка недоотримує сотні мільйонів доларів, а легалізація видобутку мінералу часто служить інструментом політичного піару.

За політичними інтригами забувається, що нелегальний видобуток бурштину шкодить не тільки економіці, а й екології.

У 2015 році президент Петро Порошенко заявив, що 90% бурштину в Україні видобувається нелегально під “міліцейським, прокурорським, СБУшним дахом” й дав силовикам два тижні “для ліквідації кришування видобутку”.

Слідом прем’єр-міністр Арсеній Яценюк доручив парламенту ухвалити закон щодо ліцензування видобутку бурштину, держмонополії та проведення відповідних природоохоронних заходів, адже “те, що відбувається на цих територіях – просто знищення навколишнього середовища”. Втім, закон так і не було прийнято.

На початку 2018-го наступник Яценюка Володимир Гройсман визнав, що поки не бачить шансів на ухвалення Радою закону про легалізацію видобутку бурштину, а можливості уряду у врегулюванні цього питання “дуже обмежені”.

Несанкціоноване бурштинокопання призводить до знищення лісів та пошкодження ґрунту. В лісах державних лісогосппідприємств, які координуються Київським, Волинським, Житомирським та Рівненським обласними управліннями лісового та мисливського господарства, через незаконний видобуток бурштину пошкоджено понад 6 тис. гектарів землі.

“Через нелегальний видобуток бурштину знищуються ліси та болота, забруднюються річки, змінюється гідрологічний режим, втрачається родючий шар ґрунту”, – зазначає у коментарі УП аналітик міжнародної благодійної організації “Екологія-Право-Людина” Петро Тєстов.

Він наголошує і на соціальному аспекті проблеми: “У районах, охоплених видобутком бурштину, фактично немає державної влади, місцеві мешканці з юнацтва звикають до великих незаконних заробітків, не хочуть працювати легально“.

Як наслідок, після падіння цін на бурштин, колишні бурштинокопачі продовжують незаконну діяльність в інших сферах – наприклад, займаються нелегальною вирубкою лісу.

12 серпня під час візиту на Житомирщину президент Зеленський зазначив, що проблема нелегального видобутку бурштину досягла рівня екологічного лиха, а обсяги чорного ринку сягають 500 млн доларів на рік.

У зв’язку з цим президент доручив тодішньому голові Нацполіції Сергію Князєву звільнити керівників райвідділів поліції у дев’яти районах Рівненської, Волинської та Житомирської областей, а в.о. голови СБУ Івану Баканову – керівників СБУ в цих областях (хоча за два місяці до того сам звільнив очільників силовиків на Рівненщині та Волині).

Невдовзі Князєв відзвітував, що звільнив керівників поліції в цих районах. Реакції від Баканова не було, тому згодом Зеленський сам підписав указ про звільнення начальника СБУ в Житомирській області.

“Ця проблема реально набула масштабу екологічного лиха, – запевнив Зеленський. – Тисячі гектарів лісів перетворено на пустелі. Ми розуміємо, що люди полюють на бурштин. Це реальна війна – я по-іншому не можу сказати – війна кримінальних авторитетів з державою, яка прикривалася і поліцією, і СБУ і прокуратурою”.

На початку вересня голова держави доручив прем’єр-міністру Олексію Гончаруку й міністру фінансів Оксані Маркаровій розробити законопроєкт про легалізацію видобутку бурштину до 1 жовтня, а депутатам – прийняти його до 1 грудня. Законопроєкт, зокрема, посилює відповідальність за нелегальний видобуток мінералу.

“Наразі президент вже зареєстрував законопроєкт, який збільшує покарання за незаконний видобуток бурштину, а уряд презентував законопроєкти щодо спрощення процедури видобутку, – наголошує Петро Тєстов. –  Дуже важливо, аби всі проєкти з видобутку бурштину проходили оцінку впливу на довкілля. Інакше ми отримаємо місячні ландшафти та знищення цінних природних територій, тільки цілком легально”.

Джерело: https://www.pravda.com.ua/articles/2019/10/22/7229683/