Вирубка прадавніх лісів

Вирубка прадавніх лісів

Вирубка прадавніх лісів

Масове знищення дерев спричиняє паводки, бо поріділі ліси не затримують воду (втім, за словами екологів, основною причиною катаклізмів є забудова та знищення заплав, куди має виходити вода.

Рубки лісу – це нормальна практика. Вони проводяться і в країнах ЄС, і в США. Проте потрібно обов’язково враховувати природоохоронні аспекти. Чого майже немає в Україні. Тут відбуваються масові неаргументовані рубки в природно-заповідному фонді та ігноруються вимоги міжнародних конвенцій щодо охорони флори та фауни“, – зазначає Петро Тєстов.

Щоб запобігти незаконній вирубці карпатських лісів, у 2015-му Рада запровадила мораторій на експорт необробленої деревини до Євросоюзу.

Втім, браконьєрів це не зупинило, а український ліс за сірими схемами досі експортується до держав ЄС, де ведуться на дешеву деревину.

Як свідчить минулорічне дослідження британської неурядової організації Earthsight, що протягом двох років розслідувала корупцію в сфері лісоматеріалів в Україні, наша країна є найбільшим постачальником “чорної” деревини в ЄС.

Обсяги вивозу перевищують всі країни Латинської Америки, Африки та Південної Азії разом.

Зазначається, що у 2017 році обсяг європейського імпорту деревини з України перевищив позначку в 1 млрд доларів, причому “щонайменше 40% цього лісу було заготовлено або продано незаконно, за допомогою корупційних дій”.

У дослідженні стверджується:

“Деревина ймовірно незаконного походження продовжує наповнювати ЄС. Шокуючим є те, що серед покупців виявилися кілька багатомільярдних фірм, зокрема три найбільші виробники дерев’яних панелей у світі, найбільша в світі паперова компанія і другий за величиною виробник пиломатеріалів в Європі. Власники цих компаній – в числі найбагатших людей Європи”.

Екологи зазначають, що із введенням у 2017-му в дію закону “Про оцінку впливу на довкілля” громадськість отримала можливість впливати на вирубки лісів.

Нам вдалось обмежити в низці лісгоспів рубки вздовж річок і зобов’язати охороняти рідкісні види флори та фауни, – запевняє Петро Тєстов. – Проте проблем дуже багато – в першу чергу треба розділити функції Держлісагентства, яке зараз і веде господарчу діяльність, і керує лісгоспами, і призначає рубки, і контролює правильність їх проведення“.

Перший крок уряд вже зробив – перепідпорядкував Держлісагенство оновленому Міністерству енергетики та захисту довкілля. Наступним кроком має стати прийняття євроінтеграційного закону “Про Смарагдову мережу Європи”, який дозволить зберегти найбільш цінні ліси”.

Донедавна кримінальна відповідальність за знищення лісу наставала лише після надання істотної шкоди на понад 2 млн грн. 

Втім, 25 квітня 2019-го народні депутати зменшили цей поріг до 20 тис. грн.

Нещодавно в інтерв’ю “ЄП” торговий представник України Тарас Качка, який брав участь у розробці економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС, запевнив, що представники нової влади “готові реформувати лісове господарство до такого рівня, в якому можна скасовувати мораторій” на експорт лісу в країни ЄС.

Джерело: https://www.pravda.com.ua/articles/2019/10/22/7229683/