Екомаркування

екомаркування

Купуючи будь-що, — читайте текст на упаковці! Розуміння позначок та маркувань на продукції допоможе зробити свідомий та раціональний вибір.
Одним із підвидів інформаційних знаків, розміщених на упаковках товарів, є екологічні знаки. Вони свідчать про те, що цей товар є екологічно чистим, і що його сміливо можна виробляти, використовувати та переробляти.

Екологічне маркування(англ. environmental label, ecolabel) — коротко і точно сформульований напис, символ чи зображення, що нанесене на етикетку або пакування продукції чи наведене у документації на продукцію, технічних бюлетенях, рекламних матеріалах з метою зазначення певної екологічної характеристики продукції, компонента або пакування.

Метою застосовування екомаркування є стимулювання економіки щодо зниження негативного впливу на довкілля та зменшення негативної дії на здоров’я населення шляхом запобігання забрудненню навколишнього середовища під час виробництва товарів та послуг, а також у разі переробки продукції, що втратила свої властивості.

Існує три групи екознаків, що інформують:

І група. Екознаки, які інформують, що продукція екологічно чиста і безпечна для природи, здоров’я та життя споживачів, їхнього майна.

Для отримання такого виду маркування компанія повинна пройти експертизу (сертифікацію) і довести екологічну безпеку та високу якість своєї продукції.

До цієї групи належать знаки екологічного маркування міжнародних органів і знаки, що належать регіональним та національним програмам, визнаним на міжнародному рівні.

der blue engel

«Блакитний ангел»
Перший і найстаріший у світі екологічний знак для товарів і послуг, надається тільки тим продуктам, які задовольняють строгим критеріям захисту навколишнього середовища.

зелений журавлик

«Зелений журавлик»
Український національний знак екологічного маркування «Екологічно чисто та безпечно». Право на отримання знака надається для продукції, яка пройшла процедуру сертифікації відповідно до міжнародного стандарту ISO 14024 в міжнародній системі сертифікації SIC (System of  Independent Certification).

«Органічне походження»
Група знаків для продуктів харчування. Наявність знака свідчить про натуральність продукції (сировини) органічного походження, вирощеної без застосування хімікатів, виробленої без барвників і штучних харчових додатків
листочок життя «Листок життя»
Перше російське екомаркування. Система заснована на базових вимогах міжнародного стандарту ISO 14024, прийнятого і введеного в дію Держстандартом Росії і його основних принципах – добровільності, відкритості, прозорості процедури, а також оцінки всього життєвого циклу

«Білий лебідь»
Знак означає відповідність товару скандинавським екологічним нормативам. Продукти з цим знаком не містять шкідливих людині  і природі речовин, легко утилізуються.

«Ozone Friendly» або «CFC Free»
Група знаків на побутовій техніці, аерозольних препаратах та інших матеріалах, що не містять фреон
«Квітка ЄС»
Знак єдиного екомаркування відповідно до вимог ЄС, говорить про екологічність продукту
екологічно безпечний продукт «Екологічно безпечний продукт»
Російський екологічний знак. Інформує про натуральну та екологічно безпечну продукцію найвищої якості, а також впровадження найкращих існуючих технологій для виробництва такої продукції
«Екознак»
Екознак японської асоціації з охорони навколишнього середовища
«Екологічний вибір»
Канадський екологічний знак
натуральний продукт «Натуральний продукт»
Група Білоруських знаків для продуктів харчування, вирощених природним шляхом
«EKOLAND»
Знак органічного походження продукції Польщі
екогарантія «ECOGARANTIE»
Бельгійський стандарт Ecogarantie призначений для екологічно чистих продуктів. Ecogarantie розробив суворі стандарти для засобів особистої гігієни, косметики, чистячих і мийних засобів
  «SSNC»
Екомаркування шведського об’єднання охорони природи. Воно розробило систему екомаркування «Сприятливий для навколишнього середовища вибір», символом якого є ястреб
«Етична косметика»
 Група знаків з написами «Not tested on animals» і «Animal friendly» на товарах тих компаній, що використовують інгредієнти, які протягом 5 останніх років не тестувалися на тваринах
панда «Панда WWF»
Належить всесвітньому фонду дикої природи – однієї з найбільших незалежних  міжнародних природоохоронних організацій, що працює в більш ніж 100 країнах світу. Головна мета – збереження біологічного розмаїття Землі!
«Зелена печатка»
Екологічний знак Європейського співтовариства
«FSC»
Належить міжнародній організації, яка опікується збереженням лісів і є визнаним експертом в галузі відповідального лісокористування. Цей знак на упаковці товарів свідчить, що товаровиробник продукції дотримує вимог стандартів управління лісами та раціонального управління ресурсами

 

ІІ група. Екознаки, що інформують про екологічно чисті методи виробництва та перероблення продукції та тари

Цю групу екознаків призначено для інформації про способи, що запобігають забрудненню навколишнього середовища. Наприклад, це можуть бути дані про те, що цю упаковку отримано з вторинної сировини.
Екознаки цієї підгрупи можуть містити заклики не забруднювати навколишнє середовище упаковками, здавати їх на повторну переробку або складати в спеціальні сміттєзбиральники.

«Петля Мебіуса»
Цей знак означає, що пакувальний матеріал вироблений з повторно переробленої сировини або містить частку повторно переробленого матеріалу.

замкнутий цикл «Замкнутий цикл»
Знак у вигляді трикутника з трьох стрілок, що означають замкнутий цикл (виробництво – застосування – утилізація), вказує, що дана упаковка придатна для подальшої переробки.
«Біодеградувальна упаковка»
Знак, призначений для маркування упаковок, що розкладаються і не виділяють шкідливих речовин
«Рециклінг»
Екологічний знак придатності упаковки до рециклінгу – повторного використання або повернення в обіг

«Не смітити!»
Суть знаку полягає у заклику не смітити, здавати використані вироби на повторну переробку і викидати їх у роздільні сміттєві баки для паперу, скла, полімеру, ганчір’я тощо. Такий знак зазвичай наноситься разом з написами «Тримай країну в чистоті!» («Keep your country tidy») чи «Дякуємо» («Thank you», «Gracias»).

 

ІІІ група. Екознаки, що інформують про небезпеку для навколишнього середовища.

Третя підгрупа містить екознаки, що характеризують небезпеку продукції для навколишнього середовища. До них належаь деякі попереджувальні символи.

  «Небезпечно для моря»
Застосовується у разі перевезення морем речовин, небезпечних для флори і фауни
небезпечно для природи «Небезпечно для навколишнього середовища»
Речовини, небезпечні для навколишнього середовища або частини навколишнього середовища, наприклад — водних організмів
«Особлива утилізація»
Заборонено викидати у звичайний контейнер. Завдає шкоди довкіллю. Утилізувати в спеціальних місцях. Ставиться на джерелах живлення (батарейках і акумуляторах), що містять небезпечні речовини: ртуть, кадмій і свинець. Товари з ПВХ (полівінілхлориду) під час спалювання виділяють токсичні речовини

Для отримання більш детальної інформації щодо маркування пропоную Методичний довідник “Екологічна сертифікація та маркування товарів і послуг”

Інфографіка “Знаки екологічного маркування” від ВГ “Основа”

strong minty snus pouches with mint flavor halt nicotine snus

No comments.