Нуль відходів

Усе більше людей по всьому світу занепокоєні поточним станом екологічної ситуації на нашій планеті. Дехто чекає, доки держава буде піклуватись про них та про їхнє майбутнє. Але найсвідоміші особистості намагаються діяти вже зараз, і починають вони з себе. Саме завдяки ним набуває популярності у світі концепція життя у стилі «zero waste» («нуль відходів»).

«Zero Waste» – це стиль життя, коли людина не створює сміття та не викидає його на звалище; непотрібні речі стають матеріалом для створення інших речей; життєвий простір організовується так, щоб речі можна було використовувати повторно.

Концепція Zero Waste починається з відмови від непотрібного, емоційних покупок, звички користуватися тим, що вже маєш. Варто просто замінити всі одноразові предмети на речі багаторазового використання, полагодити зламане та знайти призначення для всіх наявних в домі речей, органіку компостувати, а вторинну сировину здавати на переробку.

Zero Waste-активістка, авторка книги “Дім — нуль відходів”, Беа Джонсон сформувала кілька простих правил, слідуючи яким, можна наблизитися до екологічного життя — так звані 5R:

I. REFUSE — відмовся від непотрібного

Щоб уникати сміття, варто просто його не купувати. В першу чергу потрібно переглянути всі наявні речі і купувати лише те, що дійсно потрібно. Всі покупки мають бути обдуманими, щоб непотрібні, тобто куплені емоційно речі, не опинялися згодом на смітнику.Відмова від непотрібних речей позбавить вас від більшості сміття, зекономить кошти та час на прибирання. А звичка казати “ні” товарам в упаковці, сувенірам та безкоштовним подарункам, а також одноразовим предметам — збереже планету. Адже чим більше ми споживаємо ці речі, тим більшим стає попит на їх виробництво.

II. REDUCE — скорочуй споживання

Майже у кожного в домі є речі, які не використовуються. Причиною цього є емоційні покупки, вплив акцій, розпродажів та реклами, які підштовхують купувати непотрібні нам речі. Тому варто зменшувати неконтрольовані покупки. Просто запитайте себе: «Чи справді ця річ мені потрібна? Чи приноситиме вона мені радість через місяць чи лише в день придбання?».

III. REUSE — використовуй повторно/ремонтуй

Наступний крок — впровадження у свій побут речей багаторазового використання. Оберіть собі пару екосумок або авоську для походів до супермаркету, придбайте або ж пошийте мішечки для продуктів — ці речі стануть альтернативою для поліетиленових пакетів. А для улюблених напоїв можна завести бамбукову чи скляну чашку й багаторазову соломинку — і більше не доведеться викидати горнятка з поліетиленовою плівкою після кожної кави.

IV. RECYCLE — сортуй та відправляй на переробку вторсировину

Після того, як ви ввели в своє життя попередні три правила, сміття залишилося не так і багато. Але його варто відсортувати та все придатне здати на переробку, щоб ці ресурси можна було використати повторно, а не відправити на звалище.

V. ROT — компостуй органічні відходи

І останнім кроком Zero Waste є компостування. Звісно в приватному будинку компостувати органічні відходи просто, але й для жителів багатоквартирних будинків є рішення. Варто просто придбати спеціальне відерце і туди складати: овочеві очищення, фруктові шкірки, лушпиння, яєчні шкаралупи, каші, черствий хліб, залишки чаю та кави. Як результат, ви отримаєте чудове добриво для рослин.